Fantastiske muligheter for KFUK i Sør-Sudan

Camilla Ravnsborg Aschjem (37) er akkurat tilbake fra Sør-Sudan hvor hun har besøkt KFUK på vegne av KFUK-KFUM Global. Organisasjonen har fantastiske muligheter akkurat nå til å påvirke utviklingen i verdens nyeste stat, særlig med tanke på kvinners levekår og rettigheter er hennes konklusjon.

Foto: Camilla Ravnsborg Aschjem og Christine Joseph Ngbazande (Sudan KFUK)

- Jeg ble svært overrasket over å komme tilbake til Yambio i delstaten Western Equatoria, forteller Aschjem. Hun har ikke vært i Yambio siden 2005. Den gang var Sør- og Nord-Sudan fortsatt en stat og området var sterkt preget av langvarige borgerkriger og isolasjon. - Det er utrolig hva fred kan bety for utvikling. I 2005 var eneste mulighet for kommunikasjon med omverdenen en radio på FN-campen, i dag er det flere internett-cafeer i byen. På KFUK sitt kontor er det nå både strøm og telefon og det er mange biler og motorsykler på veiene. Også kvinnene er svært preget av en overgang til et liv i kontakt med omverdenen. Alt fra hårfrisyrer og klær, til holdninger har forandret seg fort. Alle i KFUK sitt styre er nå i gang med utdanning på et nyetablert college i byen.

Aschjem besøkte i desember Yambio og Maridi som er to av KFUKs seks regioner. Hun forteller at det gjør inntrykk å møte et svært relevant og godt grasrotarbeid som bæres av utrolige og modige kvinner.

- Noe av det sterkeste jeg opplevde var møtet med kvinnene som oppsøker rådgivingsarbeidet KFUK driver i Yambio, forteller hun. 

KFUK i Yambio driver et rådgivingssenter for kvinner. Hit kommer mange kvinner daglig med spørsmål som krever kompetanse som kvinnene ikke selv har i sitt nettverk. Seks rådgivere håndterer saker for eksempel knyttet til tvangsekteskap, voldtekt, mishandling og påført HIV-smitte. Aschjem forteller at hun fikk høre historien til en 19 år gammel kvinne. Som tolv-åring ble hun voldtatt og deretter tvunget til å gifte seg med gjerningsmannen. Hun må ofte overnatte i skogen med sine to barn fordi mannen har elskere på besøk. Hun blir også slått regelmessig og blir fratatt pengene hun tjener gjennom jordbruk.

- Dessverre finnes det mange liknende historier, jeg er veldig glad for at kvinner nå tar mot til seg og har et sted å komme med sine erfaringer. KFUKs tilbud gir kvinner et sted å komme til og noen å snakke med.

På tross av at hun ser verdien av rådgivingen og hjelpen senteret kan gi til kvinner- for eksempel med å henvise dem til jurister og gi bistand i forbindelse med å anmelde saker, er Camilla R. Aschjem opptatt av at arbeidet ikke bare bør forbli et lokalt engasjement for enkeltkvinner, men at vi gjennom vår støtte til KFUK må sikte på å gjøre dem i stand til å løfte deres erfaringer. Det er nødvendig å jobbe for å endre systemene slik at færre jenter og kvinner blir ofre for overgrep, understreker hun.

- KFUK-KFUM Global sin støtte bør innrettes på å sette KFUK i Sør-Sudan istand til å løfte erfaringene inn i de politiske prosessene knyttet til lovgivingen som nå er under utarbeidelse, anbefaler hun. Det er fortsatt en svært mangelfull lovgiving i Sør-Sudan også på dette området, her bør vi som sivilsamfunn og kvinneorganisasjon med mange erfaringer fra kvinners liv bidra til å sikre kvinners rettigheter i den nye staten, avslutter hun.